Araç Motor Yağını Kendiniz Değiştirin!

Araç Motor Yağını Kendiniz Değiştirin!

Araç motorunun performanslı şekilde çalışabilmesi ve herhangi bir sorun doğurmaması için motor yağı önem taşır. Motor yağı ve filtre değişiminin her 8.000 ilâ 10.000 km’de yapılması tavsiye edilmektedir.

Araç Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Motor yağı, araç motorunu yağlar, korur, temizler, soğutur ve sızdırmazlık sağlar. Pistonlar motor yağı sayesinde silindir içerisinde daha rahat hareket ederler. Oysa motor yağı azaldığında veya eskiyip kalınlaştığında, yağ bu işlevlerini yerine getiremez ve motorun yıpranmasına neden olur.

Her araç üreticisinin, aracın tipine ve motor gücüne göre tavsiye ettiği motor yağı farklıdır. Motor yağları fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birbirlerinden farklılık gösterirler.

Araç Yağını Kendiniz mi Değiştirmelisiniz, Profesyonel Yardım mı Almalısınız?

Aracınızın performansı açısından öngörülen periyotlarla yapılması gereken yağ ve filtre değişim işleminde neden bir profesyonelden destek almalısınız, isterseniz birlikte bakalım:

Yağ değiştirmek kolay bir işlem değildir: Aracınızı zeminden kaldırmaya imkan tanıyacak bir asansörünüz yoksa yağ değiştirme işlemi sizin oldukça vaktinizi alacaktır. Zemin jakı bu amaçla kullanılabilse de, size çalışmak için dar bir alan bırakması nedeniyle işiniz kolay olmayacaktır.

Yaptığınız bir hatanın maliyeti yüksek olabilir: Eğer bu alanda deneyimli değilseniz, işi profesyonele bırakmak en doğru karar olacaktır. Çünkü, yapacağınız küçük bir hata size büyük bir maliyet getirebilir. Örneğin, filtre iyi kapanmazsa, aracınızı çalışır durumda bıraktığınızda yağ akarak, motora zarar verir. Bu işi her gün yapan bir teknisyenin hata yapma olasılığı size göre daha azdır.

Yağ ve filtreyi perakende fiyatlarla alırsınız: Aracınızın yağını kendiniz değiştirmeyi düşünüyorsanız hem yağı hem filtreyi kendiniz almanız gerekir. Bu da, malzeme ücretlerini perakende fiyat üzerinden ödeyeceğiniz anlamına gelir. Oysa, araba servisleri malzemeleri toptan aldıkları için maliyet daha düşük olacaktır.

Vaktiniz yağ değiştirme ücretinden daha değerlidir: Ne kadar deneyim sahibi olduğunuza bağlı olarak, yağ değiştirmeye harcayacağınız süre de değişecektir. Ancak, işin uzmanı bu işlemi 20 dakikadan daha az bir sürede yapabilecek iken, sizin bu işleme harcayacağınız süre 1 saatten fazladır. Aracınızın bakımını ve yağ değiştirme işlemini yapmak için buna özel bir alanınız yoksa, ortaya çıkacak dağınıklığı ve kirliliği de hesaba katmanız gerekir.

Dolayısıyla, her şeyde olduğu gibi, araç yağının değiştirilmesi ve araç bakımının yapılması konusunda da işin uzmanından yardım almak size hem vakitten hem emekten tasarruf sağlar.

Aracınızın düzenli şekilde bakımını yaptırmaya, Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası olmadan trafiğe çıkmamaya özen göstermelisiniz. Düzenli bakımlar ve aracınızın sigortaları hem canınızı hem malınızı korur. Sunay Yıldırım Sigorta desteği ile dilerseniz hemen şimdi size en uygun Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası tekliflerini alabilirsiniz. Sunay Yıldırım Sigorta, Türkiye’nin 15 büyük ve güvenilir sigorta şirketi arasından size en uygun trafik sigortası ve kasko sigortası seçeneklerini karşılaştırmalı olarak sunar.

Hızlı İletişim

Müşteri Hizmetleri
444 2 809
Pazartesi - Cumartesi, 8:30 - 18:30

İletişim Formu
İstanbul Ofis

Nurolpark Ofis Evren Mah.Bahar Cad.J Blok Kat:9 No:63 Güneşli - Bağcılar - İstanbul
+90 212 912 03 25

Haritada Gör
Erzurum Ofis

Saraybosna Cad.Samsun İş Merkezi Kat:1 No:1 Yakutiye - Erzurum
+90 442 233 14 24 (pbx)

Haritada Gör
Trafik Sigortası

Trafik Sigorta Teklif Formu

Aşağıdaki Bilgiler Ruhsat Sahibine ve Araca Ait Olmalıdır

Kasko Sigortası

Kasko Sigorta Teklif Formu

Aşağıdaki Bilgiler Ruhsat Sahibine ve Araca Ait Olmalıdır

İşyeri Sigortası

İşyeri Sigorta Teklif Formu

Ek Teminatlar

DASK Sigortası

DASK Sigorta Teklif Formu

Sağlık Sigortası

Sağlık Sigorta Teklif Formu

Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel Emeklilik Sigorta Teklif Formu

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklif Formu

Bizi Takip Edin