ak.jpg
allianz.jpg
anadolu.jpg
anadoluhayat.jpg
ergo.jpg
mapfre.jpg
sompojapan.jpg

Sunay YILDIRIM SİGORTACILIK BLOGLARI

Sigortacılık Hakkı'nda makalaler

Sigortanın Önemi

Sigortanın Önemi
Sevgili okur ve takipçilerim,

Yeni web sitemizin yayına girmesinden sonra sigortacılık hakkında sizlerle ilk buluşmamı sağlıyorum. Bu yazımda sigorta nedir? Bizlere neler sağlar? Sigortayı neden yaptırmalıyız gibi konulara sizleri fazlaca sıkmadan değineceğim. 

Sigorta, ileride ortaya çıkabilecek risklerin şimdiden garanti altına almamızdır. Hayatın akışı içerisinde zaman zaman ortaya çıkan endişelerimizin büyük bir bölümünü bu yolla gideririz. Günümüzde sigortacılık endüstrisinin, gerek bireyler gerekse işletmeler açısından büyük faydalar sağladığı bir gerçektir. Sigorta sektörü üstlendiği işlevler sayesinde aynı zamanda ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde finans sistemi içerisinde sigorta sisteminin etkinliği, finansal piyasalara sağladığı fon yaratıcı katkısıyla ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra sigortacılığın çok sayıda işlevi bulunmaktadır.

Sigorta, belli bir birikim yapmamızın yanında mevcut birikimimizi ileride oluşacak olumsuzluklara karşıda güvence altına alarak hem maddi olarak hemde verdiği güven duygusu ile manevi olarakta rahatlamamızı sağlamaktadır. Kendinizin, ailenizin ve sevdiklerinizin sağlığını, sahip olduğunuz tüm varlıkları güvence altına almanız mümkündür. Örneğin evinizle ilgili bir tehlike durumu, aracınızın çalınması, kaza yapması gibi olayları veya sağlığınızla ilgili endişelerinizi güvence altına alarak, günlük hayatınızı rahatlatabilir ve yaşam kalitenizi kaliteli bir hale dönüştürebilirsiniz. Neden sigorta yapmalıyım? Risk geleceğe yönelik bir kavramdır ve gelecekte belirsizliklerle dolu olduğundan, zarar ve kayıp durumuna yol açacak bir olayın meydana gelme olasılığı her zaman mümkün görünmektedir. İşte sigortanın faydaları bu durumda ortaya çıkmaktadır. Öngörülemeyen olumsuz durumlara karşı şimdiden önlem almayı sağlar. Bu önlemleri alırkende bizi çokta zorlamayacak primlerle hayat şartlarımızı çok etkilemeden sağlar. İleride oluşabilecek ve büyük miktarda maddi güç gerektirecek bir olumsuzluk için şimdiden ufak miktarlar yatırmak ve risk gerçekleşirse maddi olarak sıkıntıyı en aza indirmek sigorta sayesinde mümkündür.

Sigortanın önemi, doğal afetler düşünüldüğünde dahada artmaktadır. Özellikle ülkemiz doğal afetlerle sık sık karşılaştığından, bu konuda değerli varlıklarımızı sigortalatmamız önemlidir. Deprem, sel ve diğer doğa olaylarına karşın vakit kaybetmeden gerekli sigortaları yaptırmak, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan bu olaylara karşın her an hazırlıklı olmamızı sağlar. Aniden çıkacak önemli sağlık sorunları bizim çok büyük maddi kayıplarla karşılaşmamıza neden olur işte sigorta burada yine devreye girer ve bizi bu maddi olumsuzluklardan korur. Örneğin çocuğumuzun tahsili için şimdiden yapacağımız eğitim sigortası bizim başımıza ölüm ve sakatlıkla sonuçlanan bir vaka gelirse, çocuklarımızın eğitim standartında bir düşüş sağlamadan eğitimine devam edebilmesini sağlar. Ölüm ve sürekli sakatlık içeren bir poliçemiz varsa geride bıraktığımız sevenlerimiz, çocuklarımız ve eşimize bir gelir elde etmesini sağlar. Çiftçi isek tarladaki mahsulümüze zarar gelmesi halinde veya hayvanlarımıza zarar gelmesi halinde, bu alandaki maddi kayıplarımızı sağlar. Sevgili okurlarım sigortanın saymakla bitiremediğimiz faydaları vardır. Unutmayalımki ileride oluşabilecek her riske karşı bir teminat bulmak yani poliçe yaptırmak mümkündür.

Saygılarımla,

Bu iletiyi değerlendirin:
Trafik Kazalarında Anlaşmalı Tutanaklar Hangi Duru...
 

Yorum

Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Çarşamba, 18 Ekim 2017